JAK JSEM SI ÚSPĚŠNĚ NAPRAVIL "HUBU" :-)

a pomohl si tak od 3 týdny trvající urputné bolesti zubů, ucha, zátylku a lopatky za 5 minut po 2 předcházejících neúspěšných akutních intervencích na zubním a ORL.


Řadu dnů už jsem zcela bez potíží a zpětně se směju sám sobě: "Nó, paráda... Nechal jsem si rozvrtat 2 zuby bez výsledku a ztratil řadu hodin před/vánočního času u 2 zubních a 1 ORL lékařky."

A přitom mě od řešení dělilo jen 5 minut jednoduché svépomoci doma. 

"Že jsem na příčinu mých potíží nepřišel dřív..."

Nyní k mému příběhu se šťastným koncem a dalším z vychytaných postupů, který opět zázračně pomohl na vlastní kůži:

Začátkem prosince mě chytla bolest zubů vpravo nahoře, později i dole, vyzařující do pravého zátylku a pravého hřebene lopatky. Promítání této bolesti do lopatky a zátylku jsem zprvu řešil, zčásti úspěšně, tejpy. 

Moji cvičenci z kurzů jistě vzpomenou mé prosincové oblepení a "léčení zubů přes tejpy" :-). 


A čekal jsem dál, co se ze zubů (ne)vyvine a jak to (ne)ovlivní nadcházející svátky...

Když jsem se raději již týden před Vánoci nakonec akutně odvážil vyhledat svoji zubní lékařku, se zlou jsem se potázal. Ordinace vyklizená - odešla již týden před Vánoci do důchodu. Na pohotovost, o které obecně panují reference typu, že mají vrtačky z doby kamenné (pazourek) a s nikým se tam nemazlí, jsem se opravdu neodvážil. Jednu nedobrou zkušenost z minula jsem s nimi přeci jen již měl...

A tak jsem se dohodl s mladou zubní lékařkou sousedící s mou bývalou zubní lékařkou, zda by mi akutně vzala. Po několikahodinovém vyčkání mezi jejími objednanými pacienty, její intervence bohužel nepomohla. Vydržel jsem tedy další týden snášejíc stálou bolest vyzařující navíc čím dál více i do ucha, zejména gradující vklidu, při ulehnutí a v noci.

Předvánoční pátek jsem se nakonec akutně dohodl se zkušenější starší zubní lékařkou, která udělala intervenci vpravo dole, na rozdíl od mladší zubní lékařky, která předtím vrtala vpravo nahoře, protože jsem to této mladší lékařce sám označil jako pravděpodobný zdroj potíží :-).

Vtipný moment z videa v čase 6:38, jak to se mnou zhruba bylo, je k náhledu zde:

Zubní RTG, který by snad zacílil na zdroj potíží se samozřejmě nekonal a ani nemohl, protože nebyl k dispozici. 

Navíc s akuťáky se nikdo nemazlí, zvláště, když nejste u své zubní lékařky a někdo jiný vás vezme "navíc".

Zásah zkušenější zubní lékařky bohužel také nepomohl, což jsem zjistil pár hodin po odeznění aplikované analgezie. Bolest lokalizující se čím dál více do zubů, oblasti ucha a zátylku mě vedla k úvahám třebas o zánětu slinné žlázy a čím dál více nevyhnutelné potřebě návštěvy na ORL, kde jsem očekával v představě dokonale vykonstruovanou cerumenovou, mazovou, zátku zvukovodu

Na ORL jsem se vydal za další týden hned po 2. svátku vánočním.

Vybavila se mi totiž příhoda z mých 10 let, kdy mi pro bolest uší a ucpané zvukovody dělali výplach uší a co ze mě tenkrát vyplavili, valili oči rodiče, já i lékaři. 

Začal jsem tenkrát doslova slyšet jak tráva roste. Nicméně mé rodiče tehdejší ORL lékařka vybavila věštbou, že mám úzké zvukovody a potíže budu mít již trvale pořád.

Následných 35 let, snad až do teď, obtíže s ušima žádné :-) a to denně nebo obden min. posledních 20 let používám dost drsnou, hloubkovou "masáž" vatovými ušními tyčinkami - čekal jsem proto právem minimálně v pravém uchu obrovský napěchovaný špunt, který v mé představě tlačí na bubínek a je konečně odhaleným zdrojem mých velkých potíží.

Vyhlášená plzeňská ORL specialistka mi ráno 27. 12.2018 zkoukla a prohlásila, že zvukovody jsou naprosto dokonale čisté a z hlediska ORL je vše naprosto v pořádku.

Ulevilo se mi trochu z představy, že se nemusím vzdávat svých rituálů s vatovými ušními tyčinkami, které ušní lékaři obecně vřele nedoporučují. 

Uvědomil jsem si zároveň, že mé zvukovody jsou (navzdory lékařské věštbě z mých 10 let) dokonale čisté zřejmě i proto, že každodenně v rámci cvičení čchi-kung doma i na kurzech různými technikami "taháme za uši", což docela dobře masíruje a rozhýbává i oblast zvukovodů.

ORL specialistka mou návštěvu uzavřela tím, že se může jednat o potíže s čelistním kloubem, odkud se bolest obvykle může promítat do zubů, uší, zátylku, lopatky a že se mám se obrátit na specializované pracoviště zaměřené na čelistní kloub při FN v Plzni nebo v Praze.

Vyhledal jsem si něco o postupech léčby temporomandibulárního (čelistního) skloubení a představa injekční aplikace léčiv do čelisti, operace apod.se mi moc nezamlouvala.

Profesně, v rámci fyzioterapie, nebyla dosud potřeba ani příležitost se na čelistní kloub nějak specializovat. A tak jsem si zpětně dohledal nějaké zdroje vědomostí z dob svých studií, ale i z profesních kurzů manuální terapie a chiropraxe čelistního kloubu.

Popisujíc své potíže a úvahy ORL lékařky mým rodičům jsem se od nich dozvěděl, že v 80. letech v začátcích ortodoncie, rovnátek v ČR se tehdejším lékařům mé zuby srovnat sice podařilo, avšak ze střední čáry se díky jednostrannému vytržení zubu pro účely ortodoncie posunuly všechny směrem doleva asi o 5 mm, aniž bych si to do té doby nějak viditelně všiml.

Došlo mi, že rozložení sil na čelistních kloubech není stejné a čelist je zřejmě rotovaná a pravý čelistní kloub subluxovaný. Možná přispěl i tvrdý spánek na břiše s jednostranným tlakem na dolní čelist.

Protahování, postizometrická relaxace ani trigger pointy v oblasti čelisti nezabíraly.

A tak jsem po oprášení znalostí pravý čelistní kloub v 5 minutách oběma svýma rukama napravil.

Bolest do zubů vpravo a do pravého ucha okamžitě ustala a já se po třech týdnech konečně v noci suprově vyspal. Do té doby jsem mohl spát jen na levém boku a i tak mě bolest provázela celou nocí stejně, jako úvahy co bude dál, jak dlouho to takto mohu vydržet a jak se potíží zbavit.

Po vlastnoručním napravení čelistního kloubu se dostavila známá euforie jako pokaždé, když si sám sobě dobře pomohu. 

Přeci jen 3 týdny velkých potíží jsou 3 týdny velkých potíží. Po analgeticích jsem sáhl za tu dobu jen 1 x, totálně mě rozhodily, tak jsem si netroufl je vícekrát zobnout. 

Místo toho jsem v před/vánočním období volil "výplach" kvalitním rumem :-).

Od mé nápravy, 27.12.2018 večer, jsem zcela bez potíží a směju se sám sobě: "No, nechat si rozvrtat 2 zuby a ztratit řadu hodin před/vánočního času u 2 zubních a 1 ORL lékařky a přitom mě od řešení dělilo 5 minut svépomoci doma".

Krom profesních kurzů manuální medicíny, někdy před 20 lety, jsem v březnu 2016 absolvoval v Brně kurz chiropraxe u specialisty Zdenko Gašperáka z Liptovského Mikuláše (na videu níže). Podívejte se nyní v závěru mého příběhu na jeho techniky nápravy čelisti, které, pomohly tentokrát i mně. Jde o nadstavbu technik se kterými se setkáte např. i u Dornovy metody.

Závěr: 

Pokud je při podobných potížích, kterými jsem prošel, vyloučena příčina zubní, ORL, ale i oblast krční páteře, zátylku a lopatek (zejména TrP v těchto oblastech) popř. příčiny další, je třeba uvažovat i o čelistním kloubu jako o možném zdroji potíží.

Ne vždy je řešení takto snadné, ale třeba vám má zkušenost pomůže nebo vás inspiruje k hledání možného řešení vašich potíží.  

Rozloučím se citací:

Nejlepším druhem pomoci je svépomoc...

A tak se na vás všechny, co sami sobě též pomáháte, budu těšit v novém roce 2019. Na našich plzeňských kurzech čchi-kung, fyzio cvičení a Tai-či na www.taijiplzen.cz a na zájemce z celé ČR na víkendových vzdělávacích seminářích toho nejlepšího co mohu od roku 2012 až po současnost předat, v rámci www.hladinaklidu.cz .

V novém roce 2019 chystám pro všechny mé příznivce báječné překvapení :-). Snad se podaří zrealizovat již brzy zjara.

Zůstaňme v kontaktu.


Tomáš Bezděk